تاریخ انتشار : پنج شنبه, 23 اردیبهشت 1395 14:57. خاورمیانه در جشنواره کن امسال حضور چشمگیری داشته است. آخرین فیلم کارگردان صاحب جایزه اسکار، اصغر فرهادی که "فروشنده" نام دارد برای کسب جایزه نخل طلا رقابت می کند. فیلم "تصادم : clash" اثر محمد دیاب که درباره ظهور و سقوط انقلاب مصر است، در بخش جایزه برای کارهای نو و نگاه نو قرار گرفته که مربوط به آثار چالش برانگیزتر است و همچنین فیلم هایی از ایران را هم در خود دارد. نیویورک تایمز نوشت: خاورمیانه در جشنواره کن امسال حضور چشمگیری داشته است. آخر ...

گزارش نیویورک تایمز از حضور چشمگیر فیلم های ایرانی در جشنواره کن / اینجا همه من��ظر تماشای فیلم جدید اصغر فرهادی هستند

تاریخ انتشار : پنج شنبه, 23 ارديبهشت 1395 14:57


 اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی, جشنواره کن

خاورمیانه در جشنواره کن امسال حضور چشمگیری داشته است. آخرین فیلم کارگردان صاحب جایزه اسکار، اصغر فرهادی که "فروشنده" نام دارد برای کسب جایزه نخل طلا رقابت می کند.

فیلم "تصادم : clash" اثر محمد دیاب که درباره ظهور و سقوط انقلاب مصر است، در بخش جایزه برای کارهای نو و نگاه نو قرار گرفته که مربوط به آثار چالش برانگیزتر است و همچنین فیلم هایی از ایران را هم در خود دارد.
 
نیویورک تایمز نوشت: خاورمیانه در جشنواره کن امسال حضور چشمگیری داشته است. آخرین فیلم کارگردان صاحب جایزه اسکار، اصغر فرهادی که "فروشنده" نام دارد برای کسب جایزه نخل طلا رقابت می کند. فیلم "تصادم : clash" اثر محمد دیاب که درباره ظهور و سقوط انقلاب مصر است، در بخش جایزه برای کارهای نو و نگاه نو قرار گرفته که مربوط به آثار چالش برانگیزتر است و همچنین فیلم هایی از ایران را هم در خود دارد.

به گزارش انتخاب ، این نشریه در ادامه آورده است: به گفته جان میشل فرودون، منتقد فیلم از slate و سردبیر سابق کایه دو سینما ( دفتر سینمایی)، حضور فیلم هایی از خاورمیانه و جهان عرب در سال های گذشته بسیار ضعیف بوده و این شاخص ترین سال حضور آن ها است.

یکی از فیلم هایی که همه بی صبرانه انتظارش را می کشیدند، "فروشنده" داستان زوج جوانی در تهران را می گوید که بازیگر آماتور تاتر هستند و در اجرای "مرگ فروشنده" اثر آرتور میلر بازی می کنند. فرهادی در آثار خود همچون "جدایی" که جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار را در سال 2012 از آن خود کرد، به لایه های مختلفی می پردازد تا داستانی بگوید که صمیمی و در عین حال جهانی است.

الکساندر ماله گای، تولید کننده فرانسوی که در کنار فرهادی تولید این فیلم را به عهده داشت، می گوید: « [ در این فیلم] داستان، لایه اخلاقی، و همین طور بعد اجتماعی، طبقه اجتماعی، و بعد مذهبی حاضر است». او در ادامه می گوید، او هیچ وقت مستقیما به حکومت اعتراض نمی کند. همه چیز در لفافه است. سینما همه اش در همین باره است.

"فروشنده" به زندگی عماد (شهاب حسینی) و رعنا (ترانه علیدوستی) می پردازد که وقتی می خواهند به دلیل ساخت و ساز از آپارتمان خود اسباب کشی کنند، بر اثر یک اتفاق زندگیشان وارونه می شود. در همین حال، آن ها مشغول بازی در اثر میلر هم هستند.

این فیلم از آخرین آثار اضافه شده به رقابت های امسال بود، زیرا فرهادی نتوانست تا اواخر فوریه اثر خود را به پایان برساند. به گفته ماله گای، او تنها کمی پس از آنکه فهرست اولیه حاضران در اواسط آوریل اعلام شد، آن را به تری فریمکس، مدیر جشنواره ارائه کرد. او اضافه می کند، "فروشنده" در 21 می، روز آخر جشنواره به نمایش در می آید، اما همین حالا هم علاقه بسیاری از نمایش دهندگان فیلم در آمریکا را به خود جلب کرده است.

همچنین فیلم "وارونگی" به کارگردانی بهنام بهزادی از ایران در بخش جایزه برای کارهای نو و نگاه نو حضور دارد. این فیلم که فضای دودآلود تهران امروزی را به تصویر می کشد، داستان نیلوفر (سحر دولتشاهی)، زن مجردی حدودا 30 ساله است که تصمیم می گیرد به جای ترک شهر به خاطر بیماری تنفسی مادرش و توصیه پزشکان، برای دفاع از حق خود مقاومت کند.

بهزادی در یادداشت مطبوعاتی این فیلم می نویسد، تهران یکی از آلوده ترین هواها را در بین شهرهای جهان دارد، و دمای آن در روزهایی که وارونگی دمایی باشد به بالاترین حد می رسد. او اضافه می کند، نیلوفر هیچ وقت حق یا فرصت انتخاب را نداشته، و به نداشتن آن ها عادت کرده. حالا او به وارونگی نیاز دارد تا به خودش و دیگران یادآوری کند که به حق دلپذیر انتخاب برای او احترام بگذارند.

در همین حال، ماله گای گفت امیدوار است راحت تر شدن روابط تجاری میان ایران و غرب باعث ساده تر شدن استفاده فیلم سازان ایرانی از منابع اروپایی برای ساخت فیلم شود.

نویسنده: ریشل دونادیو
 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه