شبنم قلی‌خانی: مردم این شب‌ها مرا در۲ نقش متفاوت می‌بینند. تاریخ انتشار : دوشنبه, 10 اردیبهشت 1397 16:04. به گزارش فارس، شبنم قلی‌خانی متولد سال ۱۳۵۶ در تهران است. وی در دانشگاه رشته تئاتر خوانده و چندین سال است که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ایران است و به آموزش بازیگری و تئاتر می‌پردازد. وی فعالیت بازیگری‌اش را بازی در تئاتر «آنتیگونه» آغاز کرد و به صحنه تئاترشهر رفت، سپس شهریار بحرانی از او برای بازی در فیلم سینمایی «مریم مقدس» دعوت کرد و به چهره‌ای شناخته‌شده تبدیل شد. قلی‌خانی پس از آن ...

شبنم قلی‌خانی: مردم این شب‌ها مرا در۲ نقش متفاوت می‌بینند

تاریخ انتشار : دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 16:04


اخبار,اخبارفرهنگی وهنری,شبنم قلی خانی

 به گزارش فارس،  شبنم قلی‌خانی متولد سال ۱۳۵۶ در تهران است. وی در دانشگاه رشته تئاتر خوانده و چندین سال است که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ایران است و به آموزش بازیگری و تئاتر می‌پردازد.وی فعالیت بازیگری‌اش را بازی در تئاتر «آنتیگونه» آغاز کرد و به صحنه تئاترشهر رفت، سپس شهریار بحرانی از او برای بازی در فیلم سینمایی «مریم مقدس» دعوت کرد و به چهره‌ای شناخته‌شده تبدیل شد.

قلی‌خانی پس از آن در فیلم‌ها و سریال‌هایی همچون «عطش»، «خاطره» و «پنجشنبه آخر ماه»، «اولین شب آرامش»، «سال‌های برف و بنفشه»، «نردبانی به آسمان» و «سرزمین کهن» بازی کرد.وی نویسندگی و کارگردانی چند فیلم کوتاه و مستند را نیز برعهده داشته و هم‌اکنون در سال ۹۷ نیز بازی در یک نمایش کمدی به‌نام «دپوتات» به کارگردانی اتابک نادری را قبول کرده و از نوروز به صحنه تئاتر شهرزاد رفته است. گفت‌و‌گوی «فارس» با وی را در ادامه می خوانید:

چطور شد که فعالیت هنری خود در سال جدید را با تئاتر آغاز کردید و به نمایش آقای نادری پیوستید؟
اصولا همیشه دوست دارم در سال یک یا دو کار تئاتر داشته باشم و خوشحالم که امسال از هفتم فروردین با «دپوتات» به صحنه تئاتر رفتم. زمانی که این کار به من پیشنهاد شد چون در ژانر کمدی بود و من هم کار کمدی نکرده بودم آن را قبول کردم اما در طول تمرینات متوجه شدم که کار کمدی خیلی دشوار است و از ژانر جدی خیلی متفاوت می‌شود، هر چند به‌نظر ساده بیاید، چرا که دیالوگ‌ها باید سرضرب و بدون هیچ‌ مکث و معطلی و با تمرکز بالا گفته شود.بنابراین خوشحال هستم که در این گروه حرفه‌ای با کارگردانی اتابک نادری و متنی قوی که ترجمه شده کار کردم .

این نمایشنامه توسط محمد نادری دراماتورژ شده و چون کار قبلا اجرا شده بود کارگردان تکلیفش با کار و بازیگران و متن مشخص بود بنابراین خیلی زود به نتیجه رسیدیم چرا که سال گذشته نیز این کارگردان با بازیگران دیگری نمایش را به صحنه برده بود بنابراین مشکلی از این جهت نداشتیم.به‌نظر من اینکه در دوران سختی‌ها ما به مشکلات بخندیم و مردم هم با همه مشکلاتشان بخندانیم اتفاق خیلی خوبی است چرا که خندیدن بر هر چیز خوب است هر چند مشکلات وجود داشته باشد.

شما در حال حاضر سریال «آنام» را هم در تلویزیون در حال نمایش دارید، آیا فیلمبرداری سریال و تمرینات و صحنه نمایش تداخلی با هم نداشتند؟
خب بخشی از فیلمبرداری «آنام» با تمرینات من همزمان شد، بنابراین هر شب بعد از فیلمبرداری سر تمرینات تئاتر می‌رفتم و آخر شب برمی‌گشتم. به‌هر حال چون کار را دوست داشتم، توانستم هر دو را با هم به انجام برسانم.هر دوی این کارها دو ژانر با دو کاراکتر متفاوت بود که فکر می‌کنم برای مخاطب هم جالب باشد، شب‌ها مرا در یک نقش دیگری در سریال شبکه سه و روی صحنه تئاتر هم با یک نقش دیگر ببیند.

نمایش دپوتات و نمایش‌هایی از این دست که کمدی اجرا می‌شود، می‌تواند چیزی به فرهنگ مردم اضافه کند؟
بله صد در صد همینطور است. خط اصلی این نمایش درباره دروغ گفتن و مسائلی است که در جامعه امروز به‌نوعی با آن درگیر هستیم.مخاطب این نمایش همچنان که به آدم‌هایی که به هم دروغ می‌گویند و فکر می‌کنند سر هم را کلاه گذاشته‌اند، در حالی که سر خودشان کلاه رفته است.به‌نظر من کاراکترها مابه‌ازای بیرونی دارند و مخاطب با هوش تئاتر هم این را به‌خوبی خواهد فهمید.

وضعیت امروز تئاتر را چطور می‌بینید، آیا آینده تئاتر را خوب ارزیابی می‌کنید؟
درباره وضعیت امروزی تئاتر باید بگویم که امروز فکر می‌کنم در تهران ۸۵ اجرا هر شب در سالن‌های مختلف کوچک و بزرگ، دولتی و خصوصی به صحنه می‌رود و اینها در ساعت‌های مختلف اجرا می‌شوند و جوانان و با سابقه‌ها در کار هستند.اینکه جریان تئاتر در حال رشد است و چرخ آن می‌چرخد، خیلی اتفاق خوبی است اما اینکه آیا کیفیت همه این کارها مطلوب است، جای بحث و بررسی دارد و من تخصصی در این رابطه ندارم که نظر کارشناسی بدهم.

اما این نکته را باید بگویم که در کنار همه این اجراها، هم اجرای خوب و هم ضعیف و متوسط هست و معمولا تماشاچی هم خیلی از کارها را می‌بیند و خودش تصمیم‌گیری می‌کند که کدام با کیفیت و کدام بی‌‌‌کیفیت است.بنابراین فکر می‌کنم این اتفاق خوبی است که ما کارهای بیشتری در هر ژانری بر صحنه داشته باشیم هنرمندانمان هم خوشحال‌تر هستند و تماشاچی هم می‌تواند دست به انتخاب بزند و کار خوب را از بی‌‌‌کیفیت تشخیص دهد، امیدوارم کیفیت همه کارها به یک حد مطلوبی برسد.

نمایش «دپوتات» قرار است تمدید هم بشود؟
از تمدید کار در ماه‌های آتی بی‌‌‌خبر هستم اما فکر می‌کنم تا اواسط اردیبهشت کار ما اجرا خواهد شد.

 

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه