خالق "حسنک کجایی" درگذشت

خالق "حسنک کجایی" درگذشت


اخبار,اخبار فرهنگی,محمد پرنيان

اخبار فرهنگی و هنری - خالق "حسنک کجایی" درگذشت

محمد پرنيان پس از «حسنک کجايي» هرگز کتابي منتشر نکرد و در سال هاي پس از انقلاب نيز تا هنگام مرگ خود سکوت کرد.

خالق محمد پرنيان، خالق داستان «حسنک کجايي» پس از 40 سال سکوت در 62سالگي در نوشهر درگذشت.
محمد پرنيان شعر بسيار مشهور حسنک کجايي را در سال 1349 و در 19 سالگي سرود. اين شعر با تصويرگري خود او توسط "شرکت سهامي انتشار" به چاپ رسيد و در ميان علاقه‌مندان ادبيات دلالت‌هايي فراتر از يک شعر کودکان يافت. به همين دليل پرنيان به زندان افتادو چندين سال را در زندان شاه گذراند.


داستان حسنک، ماجراي پسري روستايي است که پس از هجوم ابرهاي سياه و برف سنگين به روستايشان و سکوت مردم، با شماري از کودکان قصد پيداکردن خورشيد و بازگرداندن بهار کرده و راهي کوهستان مي شود. آنها در معرض حمله سرما و گرگ ها خود را به بالاتر از ابرها و نزديکي قله کوه مي رسانند. حسنک سپس از دوستانش جدا شده و با رساندن خود به قله کوه براي بيدارکردن خورشيد تلاش مي کند. وقتي خورشيد بيدار مي شود، حسنک بر قله کوه بلند بر اثر سرما به خوابي ابدي فرو رفته بود.


محمد پرنيان پس از «حسنک کجايي» هرگز کتابي منتشر نکرد و در سال هاي پس از انقلاب نيز تا هنگام مرگ خود سکوت کرد. با پيروزي انقلاب کتاب حسنک کجايي با تصويرگري‌ها و کيفيت‌هاي مختلف توسط ناشران گوناگون به چاپ رسيده است که اولين چاپ آن در شمايل جديد توسط نشر ميلاد در سال 57 منتشر شد و جالب اين بود که نام نويسنده در اين چاپ به اشتباه صمد پرنيان ضبط شده بود.


جديدترين چاپ اين کتاب در سال 79 توسط انتشارات موسسه فرهنگ و دانش و با تصويرگري پرويز کلانتري به بازار عرضه شده است.
او در همه اين سال ها به زندگي آرام خود در کنار پارک جنگلي سي سنگان ادامه داد و معلم ابتدايي و راهنمايي مدرسه روستاي «صلاح الدين کلا» و روستاهاي اطراف آن بود. او چهارسال پيش بازنشسته شد و پس از آن در حال مبارزه با بيماري سرطان بود محمد پرنيان سرانجام روز پنجشنبه 15خرداد ماه در بيمارستاني در نوشهر درگذشت.

اخبار فرهنگی و هنری - پول نیوز

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه