توصیه‌هایی برای بهینه ‌سازی اینترنت اشیا

توصیه‌هایی برای بهینه ‌سازی اینترنت اشیا
بهینه ‌سازی اینترنت،اینترنت اشیا،اتصال شبکه‌

این روزها بحث و تبادل نظر در مورد نسل سوم اینترنت موسوم به اینترنت اشیا در محافل علمی و فناوری بالا گرفته است.

بسیاری از موسسات بزرگ تجاری و نهادهای دولتی در حال سیاست‌گذاری و آماده‌سازی خود برای ورود به عصری هستند که در آن اتصال به شبکه‌های داده و فضای مجازی منحصر به رایانه‌ها و گوشی‌های همراه نیست.

هوشمند شدن و قابلیت فعالیت خودکار وسایل برقی و دیجیتالی از جمله دیگر پیامدهای از راه رسیدن اینترنت اشیا است که باعث می‌شود یک جارو برقی بتواند در زمان مشخصی فعال شده، محل تعیین شده از قبل را نظافت کرده و سپس مجددا خاموش شود.

بررسی‌های موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۵ میلیارد وسیله مختلف در جهان از طریق خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا به اینترنت یا دیگر شبکه‌های اطلاع ‌رسانی متصل خواهند شد.

بررسی ‌های شرکت سیسکو نیز حاکیست که تا غلبه یافتن پدیده اینترنت اشیا تنها سه سال زمان باقیست.

بنابراین در سال ۲۰۱۸ ماشین‌ ها و سیستم ‌های الکترونیکی می‌توانند از طریق اینترنت بدون نیاز به انسان ‌ها و حتی بیشتر از آنها با یکدیگر در ارتباط باشند.

کار به جایی رسیده که حتی چهره‌ های سرشناسی همچون استفان هاوکینگ فیزیکدان مشهور و الون ماسک مدیرعامل شرکت تلسا سازنده خودروهای برقی و هوشمند در مورد غلبه ربات‌ها بر انسان هشدار داده‌اند. اما واقعیت ماجرا چیست؟
باید توجه داشت که بر اساس بررسی‌های گارتنر، تنها نیازهای مصرف کنندگان عامل به پیش برنده فناوری مذکور نیست؛ هر چند این مولفه از سایر مولفه‌های تاثیرگذار در این حوزه مهم‌تر و پررنگ‌تر است.

این موسسه تحقیقاتی پیش ‌بینی کرده که تا سال ۲۰۲۰ دولت ‌ها، کارخانه ‌های صنعتی و موسسات خدماتی تامین کننده آب و برق بیشترین رشد را در زمینه بهره‌گیری از اینترنت اشیا خواهند داشت.

سیو در این زمینه گزارش می‌دهد: شاید تبادل نظر با تعدادی از مدیران مشهور فناوری در شرکت‌ های بزرگ تجاری روشن کننده برخی ابهامات در این زمینه باشد.

اینترنت اشیا به نفع دولت‌ ها و صاحبان مشاغل

گواتم روی معاون فناوری اطلاعات شرکت Waste Management معتقد است با افزایش همگرایی جهان فیزیکی و دیجیتال، اینترنت اشیا توانایی انسان ‌ها برای مدیریت و پردازش اطلاعات را افزایش خواهد داد.

اینترنت اشیا از پتانسیل کافی برای متحول کردن صنایع، شیوه زندگی و کار انسان‌ها برخوردار است، زیرا با استفاده از آن می‌توان داده ‌ها را به طور مشترک و با همکاری دسته جمعی مورد استفاده قرار داد.

وی می‌افزاید: در دنیای مبتنی بر اینترنت اشیا قطعی و عدم دسترسی به داده بی‌معناست.

صاحبان مشاغل می‌توانند از این طریق در زمان مناسب به داده‌های مورد نظر دسترسی داشته باشند. این وضعیت کارآیی افراد را افزایش می‌دهد. همچنین برقراری ارتباط با مشتریان برای ارائه راه‌حل‌ های بهینه بر مبنای نیاز های شخصی آنها از این طریق ممکن می‌شود و در نتیجه هزینه زنجیره تامین بهینه می‌گردد.

دولت‌ ها هم با بهره‌مندی از اینترنت اشیا می‌توانند با مشکلات اقتصادی – اجتماعی بهتر مقابله کنند، زیرا درک بهتری از انبوه داده‌ هایی پیدا می‌کنند که در اختیار دارند.

اما از نظر این مدیر آی.تی مشکلاتی نیز بر سر راه استفاده از اینترنت اشیا وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به امنیت، حریم شخصی، چالش‌های همگرایی و ادغام داده‌ ها، سیاست‌گذاری و استانداردها اشاره کرد.

برخی صاحب ‌نظران معتقدند علیرغم اینکه اینترنت اشیا قابلیت اتصال شبکه‌ ای هر چیزی را فراهم می‌آورد، اما برای بهره‌گیری از مزایای آن و کاستن از خطراتی که به برخی از آنها اشاره شد، شاید لزومی نداشته باشد که همه چیز را به آن متصل کرد

نگرانی از امنیت اینترنت اشیا

کن پیدینگتون مدیر امور اطلاعات و مشاور اجرایی موسسه MRE Consulting هم در مورد اینترنت اشیا یا به قول خودش اینترنت همه چیز نظرات قابل تاملی دارد.

به گفته وی اینترنت اشیا فرصت‌های بی سابقه‌ای را برای سازمان‌ها فراهم آورده تا از یک شبکه در حال رشد متشکل از ابزار و وسایل مرتبط با هم ارزش فراوانی کسب کنند.

وی تصریح می‌کند: به اعتقاد من بزرگترین فرصت‌ها برآمده از توانایی جمع آوری، پردازش و واکنش در برابر جریان داده‌ ای است که به طور آنی در دسترس است. به عنوان مثال از این طریق می‌توان زنجیره تامین کالا را کاملا بهینه‌سازی کرد.
این صاحب نظر بزرگترین چالش اینترنت اشیا را مسائل امنیتی می‌داند و معتقد است با افزایش تعداد ابزار و وسایل متصل به اینترنت تعداد حملات به آنها هم افزایش می‌یابد.

لذا باید میان تامین امنیت و استفاده از ابزار و امکانات اینترنت اشیا تعادل برقرار شود.

توصیه‌هایی برای بهینه ‌سازی اینترنت اشیا

برخی صاحب ‌نظران معتقدند علیرغم اینکه اینترنت اشیا قابلیت اتصال شبکه‌ ای هر چیزی را فراهم می‌آورد، اما برای بهره‌گیری از مزایای آن و کاستن از خطراتی که به برخی از آنها اشاره شد، شاید لزومی نداشته باشد که همه چیز را به آن متصل کرد.

با توجه به که بسیاری از خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا از طریق شبکه‌ های بی‌سیم ارائه می‌شود رعایت این نکته در هنگام استفاده از محصولات و خدمات بی‌سیم به کاهش مشکلات امنیتی کمک شایانی می‌کند.

باید توجه داشت که بر اساس بررسی ‌های موسسه مشاوره‌ای Deloitte  در سال ۲۰۱۵ حدود یک میلیارد وسیله سازگار با اینترنت اشیا روانه بازارهای جهانی می‌شود که نسبت به سال ۲۰۱۴ شصت درصد افزایش نشان می‌دهد و لذا تا پایان سال جاری میلادی در مجموع ۲.۸ میلیارد وسیله سازگار با اینترنت اشیا در جهان وجود خواهد داشت.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد، برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از حجم بالای اطلاعاتی است که اتصال ده‌ ها میلیارد وسیله مختلف به شبکه‌های مختلف اطلاع رسانی در اختیار افراد، سازمان ‌ها و شرکت ‌ها قرار می‌دهد.

شاید در مواردی ضروری باشد که هر سازمان تنها برای بهره‌گیری از حجم محدودی از این اطلاعات که واقعا به آن نیاز دارد، برنامه‌ریزی کند. در مجموع باید توجه داشت که بر اساس بررسی‌های موسسه IDC ارزش بازار محصولات و خدمات اینترنت اشیا تا سال ۲۰۱۷ به ۷.۳ ترییون دلار می‌رسد.

این در حالی است که بازار مذکور در سال ۲۰۱۲ تنها ۴.۸ تریلیون دلار ارزش داشت. بنابراین درک فرصت‌ها و چالش‌های ناشی از این بازار از ضرورت انکارناپذیری برخوردار است.

منبع :tebyan.net
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه