تاریخ انتشار : دوشنبه, 07 فروردین 1396 09:31. ده فیلم شاخص تاریخی سینما که در این گزارش مورد بازخوانی قرار داده ایم، از روی امتیازات سایت IMDB انتخاب شده اند و بنابر تعریف درج شده در این سایت، فیلم هایی هستند که جنبه تاریخی آن ها بر دیگر ویژگی ژانری آن ها می چربد یا حداقل برابری می کند. ماهنامه سروش - ده فیلم شاخص تاریخی سینما که در این گزارش مورد بازخوانی قرار داده ایم، از روی امتیازات سایت IMDB انتخاب شده اند و بنابر تعریف درج شده در این سایت، فیلم هایی هستند که جنبه تاریخی آن ها بر دیگر و ...

بهترین فیلم های تاریخی برمبنای امتیاز IMDB

تاریخ انتشار : دوشنبه, 07 فروردين 1396 09:31


ده فیلم شاخص تاریخی سینما که در این گزارش مورد بازخوانی قرار داده ایم، از روی امتیازات سایت IMDB انتخاب شده اند و بنابر تعریف درج شده در این سایت، فیلم هایی هستند که جنبه تاریخی آن ها بر دیگر ویژگی ژانری آن ها می چربد یا حداقل برابری می کند. 

ماهنامه سروش - ده فیلم شاخص تاریخی سینما که در این گزارش مورد بازخوانی قرار داده ایم، از روی امتیازات سایت IMDB انتخاب شده اند و بنابر تعریف درج شده در این سایت، فیلم هایی هستند که جنبه تاریخی آن ها بر دیگر ویژگی ژانری آن ها می چربد یا حداقل برابری می کند.

 

درباره این فهرست این نکته قابل توجه است که سهم فیلم های سفارشی و اساسا تولیدشده بر مبنای گرایشات خاص به ویژه لابی های صهیونیستی در آن مشهود است و این واقعیت نشان می دهد فیلم سازی سفارشی برای روایت تاریخی الزاما تضادی با کیفیت سینمایی یک اثر ندارد. این مرور نه به معنای تایید محتوای این آثار بلکه یادآوری این واقعیت است که فیلمسازی تاریخی فراتز از کارکرد قصه گویی و خلق جذابیت از منظر جریان سازی و القاء دیدگاهی خاص هموراه مورد توجه سیاست گذاران پشت پرده سینما بوده است.

 

10- فهرست شیندلر 

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

فهرست شیندلر اولین فیلمی است که اسپیلبرگ برای آن دو اسکار می گیرد: اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم. طبق نظرسنجی سال 2005 مجله تایم، فهرست شیندلر همچنان محبو ترین فیلم اسپیلبرگ است. داستان فیلم از سپتامبر 1939 شروع می شود و تا مارس 1943 ادامه می یابد. فیلم با صراحتی شارعانه به کشتار یهودیان و واقعه آشوویتس می پردازد.

 

9- نجات سرباز رایان

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

داستان حماسی فیلم جنگی/ تاریخی اسپیلبرگ که با سکانس ساحل اش مشهور شد و دکوپاژی بی نظیر و نمونه را به تاریخ سینما اضافه کرد، از پرشورترین آثاری است که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است و رشادت سربازان آمریکایی را به تصویر می کشد. فیلم جایزه اسکار را برای اسپیلبرگ به ارمغان می آورد و سرباز رایان فروش خوبی را در سینماهای آمریکا تجربه می کند.

 

8- گلادیاتور 

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

فیلمی حماسی ساخته ریدلی اسکات. داستان فیلم مربوط به سال 180 میلادی و درباره مثلث ماکسیموس سردار، سزار مارکوس و کومودوس پسر وی است، زمانی که دامنه امپراتوری رم باستان از صحراهای آفریقا تا مرزهای انگلستان شمالی گسترده است. با فیلم گلادیاتور، امپراتوری روم بعد از غیبتی سی و پنج ساله توسط ریدلی اسکات به پرده سینماها بازگشت.

 

7- لورنس عربستان

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

لورنس عربستان محصول 1962 بریتانیاست. فیلم به تجربه های لورنس در عربستان در زمان جنگ جهانی اول میپردازد. فیلم حماسی دیوید لین برنده هفت جایزه اسکار می شود. عمر شریف درباره ساخت لورنس عربستان می گوید: «اگر فردی ثروتمند باشید و شخصی نزد شما بیاید و بگوید می خواهد فیلمی بسازد که زمان آن چهار ساعت باشد. ستاره ای نداشته باشد و داستان آن عاشقانه هم نباشد و همین طور صحنه های اکشن هم نداشته باشد، چه خواهید گفت؟»

 

6- بر باد رفته

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

درام عاشقانه آمریکایی فلمینگ در سال 1939 هنوز بعد از هفتاد سال، مشهورترین اثر سینمایی است که بینندگان بسیار زیادی دارد. این فیلم که حدود 238 دقیقه است، روایت عشق یک دختر جنوبی را در خالال جنگ داخلی آمریکا به تصویر می کشد. برباد رفته از پرفروش ترین فیلم های ساخت هالیوود است که جوایز متعددی را از آن خود کرد، که از میان آن ها می توان چهار جایزه اسکار را نام برد.

 

5- بن هور

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

بن هور فیلم درام- حماسی بیلی وایلدر محصول سال 1959 است و از پرآوازه ترین و باشکوه ترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می رود. بن هور نامزد دریافت 12 جایزه اسکار بود و در نهایت موفق به کسب 11 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد که خود رکوردی در دریافت جوایز اسکار تا سال 1997 برای این فیلم بود.

 

4- شیر در زمستان

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

شیر در زمستان یک درام تاریخی محصول 1968 است. براساس نمایشی در برادوی کار جمیز گولدمن و کارگردان فیلم نیز آنتونی هاروی است. در این فیلم پیتر اوتول، کاترین هپبورن، جان کستل، آنتونی هاپکینز در نقش ریچارد شیردل (در اولین فیلم خود) نقش آفرینی کرده اند. این فیلم برنده سه جایزه اسکار، از جمله بهترین بازیگر نقش اول زن برای هپبورن شد. ماجرای فیلم در سده دوازدهم پس از میلاد و در دژ هنری دوم می گذرد.

 

3- دکتر ژیواگو

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

دکتر ژیواگو فیلم حماسی تاریخی دیگری از دیوید لین است که براساس رمانی به همین نام از بوریس پاسترناک در سال 1965 با بازی عمر شریف و جولی کریستی ساخته شد. فیلم پنج جایزه اسکار دریافت کرد. دیوید لین، ساخت دکتر ژیواگو را پذیرفت، چون بعد از کارگرداین یک محصول بسیار موفق مثل لورنس عربستان، می ترسید به عنوان سازنده فیلم های مردانه اکشن شناخته شود. پس به سراغ یک پروژه احساسی اساسی رفت.

 

2- اسپارتاکوس      

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

اسپارتاکوس فیلمی حماسی محصول سال 1960 با کارگردانی استنلی کوبریک است. در این فیلم کرک داگلاس تهیه کننده بود و در عین حال نقش اصلی فیلم یعنی اسپارتاکوس را نیز بازی میکرد. فیلم براساس زندگی فردی به همین نام ساخته شد. اسپارتاکوس برنده چهار جایزه اسکار شد و هم نزد مردم و هم منتقدان جزو بهترین و ماندگارترین آثار حماسی محسوب می شود.

 

1- مردی برای تمام فصول

 اخبارفرهنگی ,خبرهای فرهنگی ,بهترین فیلم های تاریخی

اثر تاریخی زندگینامه ای فرد زینه مان درباره توماس مور قاضی فیلسوف و سیاست مدار انسان گرای سده 16 میلادی است. فیلم 6 جایزه اسکار کسب می کند و مورد استقبال منتقدان و مردم قرار می گیرد. پل اسکافیلد و راسن ولز به عنوان بازیگر در فیلم می درخشند و زینه مان و بولت نیز مورد تشویق آکادمی قرار می گیرند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه